yöneticilerin kaderi

Yöneticilerin Kaderi – Hareketsizlik ve Stres

Yurt dışı şirketleri de olan bir şirketler grubunun yöneticisi olarak bitmek bilmeyen toplantılar, telefon görüşmeleri, seyahatler derken yemek yemeyi unuttuğum çok oldu. Fark ettiğimde de ofiste hızlıca tüketebileceğim yemek siparişleri ile günü kurtardım çoğunlukla. Bir de bunlara akşamları sıkça yapılan iş yemekleri ve beraberindeki alkol tüketimi de eklenince, dahiliye doktorumun 5 ay önce suratıma tokat gibi çarpan “İnsülin direnciniz çok yüksek bunu kontrol altına almazsanız Tip 2 Diyabet hastası olur ve kalp krizi riski taşımaya başlarsınız” sözü ile sevimsiz gerçeklerle yüzleştim. Peki ne yapmam gerekiyor diye sorduğumda, doktorum beslenme ve yaşam alışkanlıklarını değiştireceksin dedi.

Özetle bir yandan nişasta, glukoz, şeker, karbonhidrat içeren besinlerden uzak durarak zayıflamam gerekirken bir yandan günlük aktivite süremi önemli oranda arttırmak gerekiyordu.

Bu yönlendirmeleri alınca özellikle bilinçli hareket ve egzersiz konusunda uzmanlık ve tecrübelerine çok güvendiğim ve arkadaşlarım da olan İzmir’deki Dart Training House’da ki eğitmenler ile irtibata geçerek durumu anlattım. İlk fırsatta da burnumda tüten canım İzmir’e giderek Balçova’da ki stüdyolarına gittim. İstanbul’da yoğun iş hayatı ve yoğun trafikte fitness merkezlerine gitmek için vakit ayırmak çok zor olduğu için benim mutlaka tek başıma nasıl antrenman yapmam gerektiğini öğrenmeye mecburdum.

Pilates, Yoga, Sporcu Koçluğu, Beslenme Danışmanlığı gibi birçok konuda eğitim ve danışmanlık veren Dart Training House’da eğitmenler yaşıma, fiziki durumuma ve ihtiyaçlarıma en uygun egzersiz programını benim için hazırladılar ve uygulayarak gösterdiler. İlk egzersizleri onların kontrolünde tamamladım. Yapmam gerekenleri öğrenip İstanbul’a döndükten sonra evde haftada 3 ya da 4 kere, gün aşırı şekilde programı uygulamaya başladım. Yanı sıra dikkati beslenmeye de devam ettim.

Doktorumu gördüğümden bu yana 11 kilo verdim. Bir süre daha da vereceğim görünüyor. Ama daha da önemlisi hem beslenme alışkanlığım değişti, Dart Training House eğitmenlerinin önerdiği hareketler ile postürümde iyileşme oldu, hem de sıkılaşmaya başladım.

Bir sonraki İzmir seyahatimi sabırsızlıkla bekliyorum. Hem İzmir hasretimin dinmesi hem de eğitmenlerimden yeni programımı yine uygulamalı olarak almak için.

Para, unvan, sosyal hayat, eğlence çok önemli evet ama sağlığınız yok ise bunların da bir anlamı kalmıyor. Profesyonel hayatın girdabına kapılarak sağlığınızı kaybetmeyin.

Sağlıcakla Kalın 🙂

Levent Kocatürk

Yönetici Ortak

V-Count