Egzersiz Olarak Seks

Egzersiz Olarak Seks

Egzersiz olarak seks mi?  Sizi biraz bekleteceğim. Önceliğimizi seks hormomlarının en popüleri birincil erkeklik hormonuna verelim.

Optimal Hormon Seviyesi

Fiziksel olarak aktif bireylerin merak ettiği kritik sorulardan biri, ideal testosteron seviyesi nedir? Pek çok akademik çalışma, uzman hekim görüşü değişken aralıkları tartışılıyor olabilir ancak kabul gören genel bir aralığı referans almakta fayda var. Testosteron salınımının gün içerisinde sürekli değişkenlik gösterdiğini biliyoruz. Bahsedeceğimiz asıl konu ise  günlük ortalama testosteron miktarı!

Odaklanmanız gereken 3 nokta,

  •  Serbest 
  • Östrojen Seviyesi
  • Total Testosteron Seviyesi

Serbest Testosteron, herhangi bir proteine bağlı olmaksızın kanda dolaşır ve reseptörlere bağlanmak için biyolojik olarak aktiftir. Serbest testosteron, toplam testosteronun %3 ‘ünü oluşturur ve hemen kullanılabilir. Total Testosteron, vücudumuzdaki proteine bağlı ve serbest testosteronun kümülatifidir.

Östrojen kadın seks hormonlarının birincilidir ancak doğru seviyeler erkekler için çok önemlidir. İdealin üzerinde östrojen seviyesi; yüksek kilo alımı, kadın tipi meme büyümesi, ruh halinde dalgalanmalar ve yorgunluk gibi pek çok sağlık problemine sebep olabilir. Aromatizatör adı verilen bir enzim ile erkekler östrojen üretirler. Bazı erkeklerde bu çok yüksektir.

Obezite, diyabet, kalp-damar hastalıkları, tansiyon gibi pek çok sağlık problemi cinsel sağlığımızı olumsuz etkiler. Hareketsizliğin, düşük libido ile ilişkilendirildiği çalışmalar; haftanın 2,5 saati orta-şiddetli direnç egzersizlerinin ve koşu-yürüyüş gibi aerobik egzersizlerin cinsel sağlığı olumlu yönde etkilediğini belirtmektedir.

Not: Tamamen bilgilendirme amaçlı olup, tıbbı öneri niteliği taşımamaktadır.

Akıllarda bir diğer soru ise egzersiz olarak seks yeterli mi?

Cinsel Aktivite ve Egzersiz İlişkisi

Özellikle erkekler, hayatlarının bir döneminde seks için egzersiz yapar. Yaş ilerledikçe, cinselliğin iyi bir egzersiz türü olup olmadığı hakkında sorular sormaya başlar. Yaş daha da ilerledikçe cinsel aktivitenin kalp sağlığını olumsuz etkileyebileceğine dair kaygılara kapılır.  Aslında playstation partilerinde ortada dönen sohbetlerin bilimsel bir açılımı var.

Koşmak ve Seks

Yaş ortalaması 55 olan gönüllü ve %53’ünün kardiyovasküler hastalıkları olan, beta-bloker kullanan 19 erkek, 13 kadının katıldığı bir çalışmada, araştırmacılar katılımcıları; laboratuar ortamında koşarken, evde cinsel aktivite esnasında ve yürürken kalp atış hızını ve kan basıncını gözlemlediler.

Kalp rahatsızlığı geçmişi olan erkekler, haftanın 3-4 günü egzersiz yaptığını ve ayda ortalama 6 kere cinsel ilişkiye girdiklerini bildirdiler. Seks sırasında, erkeklerin koşuya oranla kalp atış hızı %72, kan basıncı ise %80’i kadar yükseldi. 1 ila 5 efor yoğunluk ölçeğinde, 5 en yüksek değer olmak üzere; erkekler koşuyu 4,6 olarak değerlendirirken, cinsel aktiviteyi 2.7 ortalama ile değerlendirdi.

Seks ise kadınlar için kalp hızı, tansiyon ve algılanan yorgunluk eforu açısından daha yorucu olduğu bildirildi.

Egzersiz Olarak Seks

Erkekler, seks hakkında konuşurken cinsel aktivite esnasında harcayacakları enerjiden daha fazlasını harcar. Cinsel aktivite esnasında erkeklerin kalp atışları dakikada 130 ‘un üstüne çıkabilir ve sistolik basınç neredeyse her zaman 160 sınırının altında kalır.

Sonuç olarak ortalama cinsel aktivite  “hafif yoğunluklu fiziksel aktivite” olarak derecelendirebilir. Oksijen tüketimi 3.5 metabolik eşdeğere gelir bu da ping pong oynamakla neredeyse aynıdır. Dakikada yaklaşık fazladan 5 kcal yakar.

Endişelenmeyin! Merdiven basamaklarını ikişerli çıkabiliyorsanız, seks için yeterli forma sahipsiniz demektir.

Seks Olarak Seks

Heyecan, stres ve ekstra adrenalin salınımı…

Seks hem zihinsel hem fiziksel açıdan farklıdır. Artan adrenalin seviyeleri kalp krizi, aritmi gibi anormallikleri tetikleyebilmektedir.  Peki seks kalp krizine sebep olur mu?  Teorikte evet ancak pratikte çok nadirdir.

Klinik çalışmalar her 100 kalp krizinde %1’den, ölümcül aritmiler için her 200’de %1’den az risk olduğunu belirtmektedir.

50 yaşında sağlıklı bir erkeğin, kalp krizi geçirme riski milyonda birdir. Seks ise bu riski iki katına çıkarır ancak milyonda iki. Kalp hastası bir erkek için ise risk on kata kadar yükselebilmektedir. Onlar için bile, seks sırasında kalp krizi geçirme şansı oldukça düşük.

Kas Gelişimi blog yazımızı okuyarak, kas kasılma tipleri – hormon sağlığı ve hipertrofi süreçlerine dair kapsamlı bilgi edinebilirsiniz. Link için buraya tıklayın.

Hareketli kalın.

 

Yeliz Ümit
Egzersiz Uzmanı
Atletik Performans Antrenörü