Evde Egzersiz Programı Örnekleri

Evde Örnek Egzersiz Programı Nedir ?

Evde Egzersiz Programı Nedir ?

Hiç beklemediğimiz, bir sürü planlar yaptığımız bir dönemden evlerimize izole olmaya geçtiğimiz hızlı bir döneme girdik.. Evde egzersiz programı nedir sorusu bu sebeple önem kazandı.

Oysa hepimiz sahilde koşmayı, sevdiklerimiz ile çimlere yayılıp zaman geçirmeyi ve baharın tadını doyasıya çıkarmayı düşünüyorduk..

Yaza hızlı bir hazırlık yapmak kafamızdaki düşüncelerden biriydi. Yoğun bir  diyet ve antrenman döngüsüne girmeyi planlıyorduk. Taaa ki dünyayı etkisi altına alıp küresel sorun haline gelen virüs kapımızı çalana kadar..

Özgürlük.. ne kadar güzel bir kavram değil mi? 

Canınız istediğinde dışarı çıkmak, başkalarına risk oluşturmayacağınızı bilerek kalabalık içerinde egzersiz yapmak, gülmek, enerjinizi temiz hava ile birleştirmek.

Tüm alışkanlıklarımıza daha güzel bir şekilde kavuşacağımızı biliyorum..

Bu süreçte egzersiz yapmazsanız, beslenmenize dikkat etmezseniz, metabolik rahatsızlıklara karşı yatkınlığınız varsa süreç sonunda bir bomba ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Evet evde ekmek, pizza ve bilimum lezzetli hamur işleri yapmak çok keyifli anlıyorum ama harcamadığınız enerjinin kat kat fazlasını alıp hareketsiz bir yaşamda metabolizmanız ne yapabilir? Sizi ne kadar koruyabilir?

Süreç bitiminde kaldığınız yerden devam etmek, kendinizi iyi hissetmek için evinizde de egzersiz rutininize devam etmelisiniz …

Evde Egzersiz Programı Nedir ?

Çünkü eklemlerinizi sevmelisiniz ve onlara iyi bakmalısınız. Nasıl mı? Onların üzerine olduğundan daha fazla yük yüklemeyerek, yani kilo almayarak..!

Çok sevdiğiniz pantolonunuzun ya da elbisenizin içerisine rahat girebilmek için hareket edin…

Bunu, görünüşünüzün kusursuzluğu için değil, beden sağlığınız için söylüyorum. Herkes kendi bedeninde mutlu olmalıdır fakat daha iyisini yapabilme fırsatınız varken neden yapmayalı?

Evde Egzersiz Programı Örnek Olarak Neler Yapabiliriz?

Vücut ağırlığınız ile evinizde yapabileceğiniz 5 egzersizden bahsetmek istiyoruz.

Jumping Jack

Hem ısınmak için hemde biraz nabzımızı yükseltmek için kullanabileceğimiz basit bir egzersiz. Yeni başlayanlar 20 tekrardan 2 set ile, aktif egzersiz yapanlar ise 50 tekrardan 3 set ile hareket serisine başlayabilirsiniz.

 

Squat

Evde yapabileceğiniz ama dikkatli ve kendi açınızı bularak yapmanız gereken bir egzersiz. Yeni başlayanlar bir sandalye yardımı ile egzersizi uygulayabilir. Ayaklarınızı omuz genişliğinizde açıp, omurganızı olabildiğince dik konumda tutup kalçanızı geriye doğru uzatırken sandalyeye oturabilirsiniz. Oturup kalkarken bacaklarınızın kuvvetinizi dışarıya doğru aktarmayı unutmayın. Hareketi yaparken aynanın karşısında yaparak kendinizi izleyebilirsiniz. 10 tekrardan 3 set yapabilirsiniz.

 

Mountain Climbers

Ellerinizi göğsünüzün hizasına alarak başlayın, belinizin aşağıya doğrudüşmemesine özen gö Omurganızın bir hat üzerinde nötr konumda olmasına dikkat edin . Karnınızı sıkmaya özen gösterin. Hareketi yani başlayanlar çok tempolu yapmak yerine yavaş yavaş yapabilirsiniz . Göz hizanız yerde olmalı ve omurganız bozulmamalı. 20 tekrar ile başlayabilirsiniz .

 

 

 

 

Evde Egzersiz Hareketleri – Online Egzersiz Hip Thrust

Hip Thrust

Sırt üstü yere yatın ve kalça ile bel hattınızı yerden yukarıya doğru kaldırın. Yukarıda 3 sn bekleyin ve yukarıda kalçanızı sıkın. Yavaşça bel ve kalçanızı sırayla yere doğru indirin. 10 tekrardan 3 set uygulayabilirsiniz.

 

Push Up

Şınav egzersizini isterseniz dizleriniz yerde, isterseniz yerden keserek tam açı ile Önemli olan elleriniz göğüs hizanızda olmalı ve dirsekleriniz 45 derecelik açı ile aşağıya doğru bükülmeli. Yeni başlayanlar için 8 tekrar ile başlanabilir. Boynunuzu düşürmemeye, omurganızın nötr bir postürde olduğuna dikkat ediniz.

 

 

Eğitmen Notu: Çoğu egzersizi bir çok yerde gördünüz. Görmeye devam ediyorsunuz. Temel olan bazı egzersizleri sizinle paylaşmak istedim. Önemle üzerinde durduğum bir nokta var; herkesin hareket eklem açısı farklıdır. Eklemlerinizin izin verdiği açılar ile egzersizleri güvenli aralıkta yapmanız önemlidir.

Hareketler evrenseldir , açılar bireyseldir. Bizim için önemli olan hareketin doğru açılar ile uygulanmasıdır. Bu noktada bir egzersiz uzmanından destek almanız en doğru olanıdır. Evde egzersiz programı nedir sorusuna cevap arıyorsanız yanınızdayız.

En yakın zamanda sağlıkla buluşmak dileği ile.

Sevgiler.

 

Ilgım TÜRKAN

Egzersiz Uzmanı

Pilates Eğitmeni