Egzersiz Yapmak ve Alışkanlıklar

Egzersiz yapmak ve alışkanlıklardan söz ederken; sürdürülebilirlik kavramına da atıfta bulunuyoruz kendi içimizde. Sürdürülebilirlik kavramı üzerinde sık sık tartışırken konu bizim için hep yaşam boyu egzersiz yapmak ve alışkanlığa giden yola geliyor. Vikipedi “daimi olma yeteneği” olarak başlıyor tanıma. Egzersizin sürdürülebilirlik kavramı içinde bir yeri olabilir mi? Hayatımız boyunca daimi olması gereken şeylerin başında egzersiz mi gelir?

İlk insandan günümüze kadar hareket, sürekli olarak gelişen ve değişen bir kavram olarak hayatımızın temelinde yer alıyor. Bu hareketlilik ise toplumun yaşam şeklini, rutinlerini kalıcı şekilde etkiliyor. Fiziksel ve zihinsel ihtiyaçlarımıza zaman bulamayacağımız konusunda tabular oluşturuyoruz. Sağlıklı yaşam sürmek için önemli olan şeyler önceliklerimiz olmaktan çıkıyor.

Oysa egzersiz her toplumda yaşam koşullarına göre şekillenen, üstelik kişinin rutinine uyan bir döngü halinde yerini bulur.

Peki bu nasıl oluyor?

Modern yaşamda insanların yoğun çalışma temposu içerisinde ve profesyonel yaşam ile özel ihtiyaç alanları arasında duran çizgi giderek silikleşti. Çoğunluk pandemi ile birlikte hibrit bir çalışma düzenine geçti. İlk zamanlar bu avantajlı gibi görünse de, durum giderek daha da fazla çalışma saati anlamına gelmeye başladı. Büyük bir çoğunluk yasal çalışma saatleri bittikten sonra dahi çalışmaya devam etmek zorunda kalıyorlar.

Artık zaman daha da yetmiyor, hareket alanı daralıyor, sağlıkla ilgili ihtiyaçlar daha da görmezden geliniyor. Ta ki büyük bir sorunla karşılaşana kadar!

O yüzden hep soruyoruz. İhtiyaçlarınızın farkında mısınız? diye.

Bir fitness salonuna gitmek böyle bir döngü içinde zorlayıcı olabiliyor. Çokça kere yeterli bir egzersiz danışmanına da ulaşmak imkansız oluyor. Hem kısıtlı vakti ayırıp hem olumsuz bir tecrübe edinmek motivasyonun düşmesine sebep olabiliyor.

Gerçekten bu kadar büyük bir zaman maliyetine, olumsuz bir egzersiz deneyimine ihtiyacınız var mı? Bence esas sorulması gereken soru bu!

Yaşam Boyu Egzersiz Yapmak Önemli

Yaşam boyu egzersiz mecburi bir ihtiyaç. Ancak siz bunu büyük bir sorun ile karşılaşarak farkettiyseniz çok daha koruyucu bir tutum sergileyeceksiniz. İşte tam bu noktada doğru egzersiz uzmanlarıyla online birebir antrenman belki de en yakın dostunuz olacaktır. 13 yıllık meslek hayatım bana egzersizin sürdürülebilirliğinden daha önemli hiçbir şey olmadığını her seferinde yeniden öğretiyor. Dünyanın farklı yerlerinde, farklı kültürlerle iç içe, farklı zaman dilimlerinde yaşayan, bambaşka ihtiyaçları olan danışanlarımla ortak noktamız hep bu oluyor.  Kendi kendinize bir egzersiz ekipmanına dönüşebilirsiniz. Belki de bulunduğunuz yeri, çantanıza attığınız küçücük bir direnç bandı ile havalı bir spor salonuna dönüştürebilirsiniz.

Anlatmaya, öğretmeye ve sürdürmeye odaklandığım tek şey yaşam boyu hareket! Egzersiz yapmak ancak yaşam boyu sürdüğü sürece fonksiyoneldir! Alanım yok, vaktim yok, yorgunum, tatildeyim, çok seyahat ediyorum, çocuklarla olmuyor vb. pek çok cümle…

Bu kavramlar gerçekten uzak, sağlıklı yaşam için engel niteliğinde ve aslında hiçbir şekilde de egzersiz yapmak için engel değil.

Hareketli Rutinler Yaratmak

Rutin yaratmak ilk hedefimiz. Bu rutinin kişideki etkilerinin temelinde iyi hissetme hali yatmalı. Evet “iyi hissetme” hali.

Bu bahsi geçen durum kişinin günlük motivasyonunun ve fiziksel performansının artmasında etkili oluyor. Zamanının nasıl geçtiğini anlamadığı, kendini akışına bırakabildiği ve tüm süreçlerde güven hissettiği eğitmeni ile dünyanın her yerine gidebilmek büyük bir özgürlük olsa gerek! 

Dünya sağlık örgütü 2023 yılında düzenli fiziksel aktiviteye dair sınırları belirlediği güncellenmiş bir rehber yayınladı. Oysa biz sıklıkla sokakta “haftanın en az 5-6 günü 2 saat spor yapmak lazım” cümlelerini duyuyoruz. Uzun yıllardır biliyoruz ki her sene güncellenen bu rehber genel olarak orta düzey 150 dakikalık bir aerobik aktivite veya 75 dakikalık yüksek yoğunluklu bir aktiviteyi işaret ediyor. Burada da önemli olan husus kişisel ihtiyaçları anlamak. Sürekli performans sporcusu gibi düşünmenin sonucu büyük yaralanmalar olabiliyor. Dengeli bir rutin için egzersiz uzmanının önerilerini takip etmek en güvenli yol haritası.

Kişisel deneyimlerimiz, akademik alt yapımız ve danışanlarımızdan aldığımız geribildirimler planlı bir yol haritası tasarlamamız için önemli. Kısaca ihtiyaçlarınızın farkındayız ama ortak bir motivasyon sağlayabilmişsek  ne yalan söyleyelim çok daha yaratıcı oluyoruz. 🙂

Daha iyiye odaklanmak

Bu yazıyı sizlerle daha yakın iletişim kurmak için yazmak istedim. Çok uzun zamandır beraber çalıştığımız online danışanlarımız var. Hepsi de dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar ders saatinde onları arayacaklarımı ve orada olmaları gerektiklerini bilirler. Bunu bir zorunluluk ya da sorumluluktan değil tamamen keyifle yaptıkları için mesleki olarak çok tatminim. Tatminiz. 

Sadece online çalışan danışanlar egzersizi çok hızlı bir şekilde sürdürülebilir bir hale getirebiliyor. Stüdyo danışanlarımızın hepsi ihtiyaç halinde de hemen online antrenman düzenine dönebildikleri için egzersiz yapma alışkanlıkları çok düzenli.

Hem online taraf hem stüdyo… Hiç önemli değil. Nerede ve ne koşulda olursanız olun önceliğiniz keyifle yapmak isteyeceğiniz bir rutinin parçası olmak.

Biliyorsunuz ki bizim danışanlarımızın yüzleri çok sık değişmez. Çünkü uzun zamandır bizimle beraber egzersiz yapmak yaşam alışkanlıkları oldu. Yıllardır beraber yol alıyoruz. Bizlerden bağımsız da yapmalarını istediğimiz rutinleri var.Bu hala beraber çalışıyor olmamızın en büyük kıstası. Bizde böyle yaşıyoruz. O yüzden bir kültürün parçası olmaktan dolayı kendi adımıza çok mutluyuz.

 Egzersiz yapmak hepimizi iyileştirecek. (:

 

Ilgım TÜRKAN

Egzersiz Uzmanı