Kakaonun Faydaları

Kakao Faydaları

Ah kakao, Ah bu çikolata… Faydaları saymakla bitmez… Üzüntüde, stres altında, ayrılıkta, regl krizinde, kutlamada elimiz ilk çikolataya gitmiyor mu? Hiç düşündünüz mü neden çikolata diye, ya da neden çikolata yerken kendimi bu kadar mutlu hissediyorum diye sordunuz mu? Gelin öncelikle çikolatanın tarihsel değişimini inceleyelim.

İlk zamanlarda Meksika ve Amerikalılar tarafından acı içkileri mayalamak için kullanılan kakao, zamanla Avrupalılar tarafından keşfedilir ve şeker ilave edilerek bugünkü halini almış olur. Bu tarihsel gelişimde kakaonun ilk halini koruması bizler için daha masum ve sağlıklı mı olurdu, kim bilir?

Yazımıza devam ederken belirtmeliyiz ki çikolatanın tüm etkilerini ham maddesi olan kakao sağlamaktadır.

Peki kakaonun içeriği nedir?

Kakao içeriğindeki flavanoidler ve polifenol barındırmaktadır. Bu etkiler bize kakaonun antioksidan etkisini göstermektedir. Yapılan çalışmalar kakaonun sağlığımıza olumlu etkilerini desteklemektedir. İşte bu çalışmaları sizler için derledik;

  • Kakao, duygu durumuna etki eden besinler arasındadır. Adrenalin ve nöradrenalin sentezini destekleyen kakao;  stres durumlarında oksidatif stresten kaynaklanan hasarlarda hormonlara ve dokulara karşı koruma etkisi sağlamaktadır.
  • Yapılan çalışmalarda kakaonun flavanoid etkisi ile güneş ışınlarının deride oluşturduğu hasar, kızarıklık ve ciltteki kollajen bozulmalarını engellediği belirtmektedir.
  • Aynı zamanda 2011 yılında yapılan bir çalışmada, doğal kakao ve çikolatanın tüketimi kan basıncını dengelediği; bu sayede kolesterol düşürücü ve kalp-damar sağlığını koruyucu etkisini göstermektedir.

Eğer bu etkileri yaşamak istiyorsanız tercihiniz bitter çikolatadan yana olmalı… Çünkü bitter çikolatanın, kakao miktarının fazla olup; doymuş yağ içeriğinin düşük olması antioksidan etkisini artırmaktadır.

Çikolatanın mutluluk ile ilişkisi doğru mu?

Çikolatada bulunan Phenethylamine (PEA) sinir sistemini uyararak dopamin, serotonin ve melatonin. salınımını artırır. Melatonin gün içerisinde 23.00-05.00 arasında salgılanmaktadır. Bu bize doğru ölçülerde tüketildiğinde uyku kalitesini artırabileceğini göstermektedir. Özetle doğal kakao hormonlarınıza yaratacağı olumlu etkiler ile kan basıncınızı dengelemekle beraber enerji, rahatlık hissi ve mutluluk sağlayacaktır.

Migren hastaları için dikkat!

Çikolatanın içerisinde bulunan, aminlerin migreni tetikleyici olduğu düşünülmektedir. Dolayısıyla migren hastalarının dikkatli bir şekilde tüketmesini öneririz…

Dyt. ÖYKÜ YILDIRIM