Hareket Kavramının Doğası

Hareket kavramının doğası ile çocukluk döneminde oynadığımız oyunlar yakından ilişkili.
Bitmek bilmeyen bir enerji ile koşan, zıplayan ve tırmanarak oynanan çocukluk oyunları düşünün.

5,8,12 tekrar saymadığınızdan ve setler arasına sıkışıp kalmadığınızdan eminiz.

Hareketin özgürlüğüne doğru…

Hareket keşfetmeye odaklıdır!

Egzersiz planlarınız binlerce kişinin havlu attığı istasyonlardan oluşuyorsa bir bebeğin, küçük bir çocuğun okul öncesi dönemini düşünmenizi öneriyorum. Derin bir çömelme hareketinde uzun süre oyunlar oynayan, yerdeyken kolayca vücut pozisyonunu değiştirdiklerini hayal edin. Bir yerlere uzanarak oyuncaklarını önüne çeken, ellerini yere koymadan kalkabilen küçük çocuklar kadar özgürce hareket edebiliyor musunuz? Bir deneyin ve ne kadar zorlandığınızı 1 den 10 a kadar puanlayın. Eğer 5 ve üzeri bir puanla derecelendiriyorsanız egzersiz sisteminizi baştan düşünmek durumundasınız.

Hareketin sınırları yoktur!

Yerden yüzlerce farklı pozisyonda ellerinizi kullanmadan kalkabilirsiniz. Yerdeyken kol ve bacaklarınızı kontralateral – zıt yanal hareket ettirmeyin deneyin. Sağ el, sol bacak! Hayali engeller üzerinden yüksek diz çekip, bacağınızı genişçe ileri uzatarak geçin. Deneyin!

Sadece pilates ya da yoga gibi kavramlara sıkışmadan, deneyimleyin.

İnsan; emekleme, yürüme – koşma, tırmanma gibi temel hareketleri, kaldırma, taşıma ya da fırlatma gibi daha manipülatif hareketlerle birleştirir. Tırmanma eylemi birçok kuvvet, dayanıklılık ve esneklik çalışmasından çok daha fonksiyoneldir. Tırmanırken keşfediyor, doğada özgür hissediyorsanız en iyi plan işte budur!

Hareketin Doğasını Öğrenin

Birbirini takip eden, belli bir sisteme bağlı hareket kalıplarıyla düzenli olarak egzersiz yapmanın temeli; günlük hayatta güvenli, düzenli hareket etme becerisini geliştirmektir. Sadece daha yüksek kilolar kaldırabilir duruma gelmiş olmanız, o istasyonların amacına hizmet ettiği anlamı taşımaz!

Yüzlerce sisteme “bu yanlış” diyebileceğimiz, güvenli gibi görünene atıf yapabilir. Egzersiz bilimi uçsuz bucaksız bir coğrafyadır.

Basitten karmaşığa, dengeliden daha hareketli zemine…

Sizi mutlu eden her ne ise odaklanın.

Sizi sınırlandıran her ne ise kaçarak uzaklaşın!

… Ve evet yeteri kadar koştuysanız, bir süre sonra aralıklarla hızlı koşmanın tek sakıncası manzaranın değişmesi olacaktır.

Dart Training House Ekibi