Greyfurt ile Yağ Yakın

Yıllardır değişmeyen greyfurt furyasını sanırım duymayan yoktur. Aç karnına yersen yağları yakar, gece uyumadan önce yersen kilo verdirir, spor salonu antrenmanları öncesi yersen performansı arttırır vesaire…

Evet, ben de mevsimi geldiği an greyfurtu diyet programlarımda oldukça yer vermekteyim. Peki, greyfurtun besin değeri nasıl ve greyfurtu ne sıklıkla, hangi öğünde tüketmeliyiz?

Greyfurta kalori bazından bakarsak, bir orta boy greyfurtun kalorisi yaklaşık 120-150 kalori kadardır. Besin değeri ise oldukça yüksektir. Özellikle 1 orta boy greyfurt günlük almanız gereken C vitamininin %65’ini, A vitaminin ise %28′ ini karşılamaktadır. Bununla beraber yüksek oranda antioksidan, beta karoten ve likopen içermektedir.

C vitamini ve Antioksidan Deposu

C vitamini kolajen oluşumu ile doku hasarında onarıma yardımcıdır. Yapılan iki çalışma da C vitamininin vücuttaki yağ depolamasına neden olan kortizol hormonunun seviyesini düşürdüğü gözlemlenmiştir. Bir başka çalışma ise obez ve tip2 diyabetli hastaların daha yüksek C vitaminine ihtiyaç duyduğunu göstermiştir.

Kansere Karşı Koruyucu

Greyfurt, içerdiği likopen ile erkeklerde prostat kanseri riskini azaltır çünkü likopen, anti tümör etkiye sahiptir. Buna bağlı olarak serbest radikallere karşı güçlü bir savaşçıdır.

Antrenman sırasında 1 bardak greyfurt suyuna ne dersiniz?

Son yıllarda yapılan bir çalışmada; 21 futbolcuya 7 gün boyunca antioksidan takviyesi olarak günlük C vitamini (500mg/d) ve E vitamini (400UI/d) verilerek direnç egzersizleri yaptırılmış ve oksidatif stres düzeyleri gözlemlenmiştir. Gözlem sonucuna göre kan örnekleri, performans testleri, antrenman öncesi kas ağrıları değerlendirildiğinde kan plazmalarında C ve E vitaminlerinden kaynaklı oksidatif, stresi azaltırken kas ağrılarını da belirli ölçüde azaltmıştır. Greyfurt, bu vitaminler için oldukça etkili bir besindir. Aynı zamanda C vitamini vücutta karnitin sentezinde de rol oynamaktadır. Spor salonları veya evinizde yaptığınız egzersizler öncesi tüketeceğiniz greyfurt ile yağ yakımınıza %25 destek olabilirsiniz. Buna bağlı olarak greyfurt, yaptığınız antrenman, besin ihtiyaçlarınız ve kullandığınız ilaçlara göre dikkatli tüketilmelidir.

Mide Rahatsızlığı ve İlaç Kullanımında Dikkat

Greyfurt içerdiği asit nedeniyle mide asidinin artmasını da tetiklemektedir.  Aynı zamanda greyfurtun etken maddesi olan furanokumarin varfarin (kan sulandırıcı) ile kanama riskini arttırırken; kanser ilaçları, organ nakli sonrası ve ameliyat sonrasında kullanılmamalıdır.

Dyt. Öykü Yıldırım