Fitness

WONDER WOMAN

PİLATES, YOGA, DİĞER EGZERSİZ YÖNTEMLERİ

VE AĞRILI REGL DÖNGÜSÜ

Primer dismenore, adet döngüsü sırasında altta bir sebep olmaksızın yaşanan ağrı olarak tanımlanmaktadır. Regl öncesi başlar ve bir iki gün kadar ağrılı durum devam etmektedir. Sekonder dismenore ise altta patolojik bir sebebe bağlı olarak gelişen ağrı olarak tanımlanmaktadır.

Üzerinde duracağımız primer dismenore ve egzersiz ilişkisi yaşam kalitesi için oldukça dikkat geçici bir konudur. Farklı ırklarda görülme sıklığı %20 ila %90 aralığında olduğu bildirilmiştir.

Üreme fonksiyon rolünü bildiğimiz oksitosin ve ağrı oluşumunda önemli bir rol oynayan lipit bileşen progtaglandin uterusa (rahim) kan akışını azaltarak, uterus kas kasılmasını başlatır. Yaygın bir pelvik ağrı başlar ve bu ağrı yaşam kalitesini düşürür.

Özellikle düzenli spor yapan kadınlarda daha az dismenore semptomlarının meydana geldiği bilinmektedir. Egzersiz esnasında uterusun kan akışındaki artık, dismenore semptomlarının azalmasında etkili gibi görünmektedir. Yapılan bazı klinik çalışmalar düzenli egzersiz yapan kadınlarda dismenorenin azalmasında artan endorfin seviyeleri ve hormonsal diğer değişikliklerin uterus epitel dokularını etkileyebileceğini göstermektedir. Tüm bu çalışmalara bakıldığında egzersiz ile ilgili olarak analjezik etkilerin görülebildiğini söyleyebiliriz.

Sempatik aktivite adete bir “savaş ya da kaç” halidir ve stresi arttırma eğilimi gösterir. Bu durum uterusun kasılmasını şiddetlendirerek adet ağrısını arttırabilmektedir. Egzersizin endorfin ve diğer ağrıyı azaltacak cevaplar ise bu sempatik aktiviteyi sınırlandırarak stresi azaltmak yönündedir.  Dawood terapötik egzersizlerin beyinde enforfin salınımının arttırdığını ve bu cevabın ağrı eşiğini yükselttiğini göstermektedir. Daley ise karın bölgesinde bağ doku üzerinde sinir yollarının fiziksel sıkışması nedeni ile germe egzersizlerinin çok etkili olabileceğini düşünmektedir. Core stabilizasyonunun artması ile dismenore semptomlarının azalabileceğini öne sürmektedir.

Golomb ve ark. ise egzersizin bağışıklık sistemi üzerinde stres ve biyokimyasal değişiklikleri hafifletmek için yaygın olarak kullanılması gerektiğini belirtmektedirler. Görüşleri stresin azalmasına bağlı olarak dismenore görünme sıklığının azalmasında egzersizin terapötik bir tedavi yöntemi olarak kullanılması gerektiği yönündedir.

Adet Döngüsünde Egzersize Ara Vermeyin!

“Regl mi oluyorum yoksa dünyanın sonumu geliyor anlamıyorum…”

Döngüden 10 gün ile 7 gün arasında kişiden kişiye değişiklik gösteren ruh halindeki dalgalanmalar psikolojik olarak her kadını etkiler. Bu etki kimi kadında yoğun baş ağrısı, kimi kadında mide bulantısı, kimi kadında ise yoğun kasık ağrısı ve stres olarak etkisini gösterir.

Düzenli olarak pilates seanslarına katılım sağlayan kadınlarda; stres ve stresle ilişkili semptomların azalması beklenir. Ağrı eşiğini yükselten endorfin hormonu, egzersiz esnasında salınır ve kişilerin daha iyi bir ruh halinde olmasına katkı sağlar.

Çeşitli diğer aktif ve pasif egzersizlerin fikri yeni değildir. Genel popülasyondaki araştırmalar, düzenli-orta şiddetli aerobik egzersizlerinde dismenoreyi azaltabileceğini belirtmektedir.

Genel olarak literatür çalışmaları egzersiz uygulamalarının dismenore tedavisinde olumlu etkiler olduğu sonucuna varmıştır.

Esneme, pilates, reformer pilates, yoga, core kuvvetlendirici çeşitli egzersizler de dahil olmak üzere egzersiz yapmak ağrı yoğunluğunu azaltarak, primer dismenore semptomlarını azaltmak için güvenle kullanılabilir.

Unutmayın düzenli olur ve kendinize şans verirseniz hareket iyileştirir.

Atletik Performans Antrenörü

Egzersiz Uzmanı

Yeliz ÜMİT