Spor Yapanlar; Bu Besinlere Dikkat!

SPOR YAPANLAR; BU BESİNLERE DİKKAT

Sağlıklı diyet programı ve doğru antrenman ile ilk hedef; bireyde yağ kaybı sağlanırken  kas kütlesini korumak veya artırmaktır.

Eğer almamız gereken enerjiyi karşılayamazsak kilo kaybı gerçekleşir; fakat burada önemli olan nokta bu kayıp yağdan mı, sudan mı yoksa kas kütlesinden mı? İşte bu noktada kaliteli besinleri tüketmek gereklidir.

Peki spor ve diyet sürecinde hangi besinler size destek olmalı gelin beraber inceleyelim.

  1. Yumurta

Tabi ki ilk sırayı yumurta alıyor. Anne sütünden sonra örnek protein kaynağı olan yumurta, tüm diyetlerde baş tacımızdır. Yüksek protein değeri ile tok tutucu etkiye sahip olan yumurta protein emiliminin yüksek olması ve besin değeri nedeniyle haftada en az 2 kez diyet programına eklenilmeli. Üstelik yumurtada ki aminoasitler, vitamin ve minarelerle kas yapısında oldukça etkilidir ve içerdiği ‘lösin’ aminoasidi ile yağ yakımına destektir.

  1. Lor Peyniri

Kalsiyumun yağ kaybında etkili olduğunu biliyor muydunuz?  Lor peyniri diğer peynirlere oranla kalsiyum ve protein içeriği yüksek olup; düşük yağ oranına sahiptir. Yapılan çalışmalarda yağ yakımı için destek olduğu belirtilmektedir. Kahvaltıda 1 yumurta ve 2 yemek kaşığı lor peyniri ile yapacağınız omlet size bir öğünde yaklaşık 12 gram protein sağlayacaktır.

  1. Somon balığı

Omega 3 ve elzem yağ asitlerine sahip olan somon, içerdiği omega 3 ile kardiyovasküler hastalıklarda, kas kütlesi, iskelet sistemi ve zihinsel faktörler için oldukça önemlidir.  Somon balığının 150 gramında yaklaşık 30 gram protein içermesidir. Dolayısıyla spor sonrası             1 porsiyon somun yemek protein alımınıza etki sağlayacaktır.

  1. Yeşil Mercimek

Bitkisel protein kaynaklarından en iyi alternatif kesinlikle yeşil mercimek. İçerdiği lif ve yüksek protein ile tok tutucu etkiye sahiptir. Üstelik veganlar içinde oldukça uygun bir protein kaynağıdır.

2 yemek kaşığı mercimek yaklaşık 7 gram protein içermektedir. Haşlayarak dolabınızda stoklayabileceğiniz mercimeği salatalarınıza veya yoğurtlarınıza ekleyerek protein alımınıza destek olabilirsiniz

  1. Sağlıklı Yağlar (Badem, Fındık, Ceviz, Kaju)

Eğer ki yağ yakmak istiyorsanız diyetinizin yağ içeriğini düşürmek doğru bir tutum olmayacaktır. Çünkü hormonal dengemiz, vitamin ve mineral emilimi için yağa ihtiyacımız vardır. Bu noktada ara öğünlerinizde kuruyemişlerden destek alabilirsiniz.

Diyetinize ekleyeceğiniz badem ve süt veya ceviz ve muz ikilileri enerji sağlarken kas kütlenizi koruyarak yağ kaybını hızlandırabilecektir.

  1. Yulaf

Düşük karbonhidratlı diyetler ileri dönemlerde kilo vermeniz de dirence sebep olabilir. Üstelik spor yapan biriyseniz enerji ihtiyacınız için mutlaka karbonhidrat tüketmelisiniz.

Yapılan araştırmaların sabah kahvaltısında tüketilen yulaf, kompleks karbonhidrat ve lif içeriği ile gün içerisinde kan şekerini dengede tuttuğu belirtilmekte. Kan şekerinizin dengede olması demek gün içerisinde açlık ve tokluk durumunuzu kontrol ederek spor sırasında performansınızı artıracaktır.

  1. Su

Ve tabi en büyük destek su. Spor sırasında terle kaybettiğiniz sıvı ve elektrolit dengeniz için mutlaka su tüketilmeli. Gün içerisinde düzenli tüketilecek su sizin kilo ve yağ kaybınıza destek olacaktır.

Son olarak unutmayınız ki hiçbir besin mucizevi etki yaratamaz ama spor ve diyet programınız ile size büyük destek olur. Bunun için bireylerin kilo, boy, yaş, fiziksel aktivite hızınıza uygun doğru porsiyonlarda diyet programlanmalı ve bu süreçte hayatlarında mutlaka egzersiz olmalı.

 

Dyt. Öykü Yıldırım