pilates

Pilatese Yeni Başlayanlar İçin Öneriler

Pilatese Yeni Başlayanlar İçin Öneriler

Pilatese yeni başlayanlar için öneriler barındıran blog yazımızı keyifle okumanızı umuyoruz Pilates, bir yandan postural uyum ve esnekliği arttırırken diğer yandan kasları güçlendirmeyi amaçlayan bir egzersiz şeklidir. Pilates hareketleri core bölgesini hedef alma eğilimindedir, ancak egzersizler vücudunuzun diğer bölgelerini de çalıştırır. Pilates’i ekipmanlı veya ekipmansız olarak yapabilirsiniz, ancak nasıl olursa olsun, hareketlerin yavaş, hassas ve nefes kontrolü çerçevesinde yapılması gerekmektedir.

Pilates, bir yandan postural uyum ve esnekliği arttırırken diğer yandan kasları güçlendirmeyi amaçlayan bir egzersiz şeklidir. Pilates hareketleri core bölgesini hedef alma eğilimindedir, ancak egzersizler vücudunuzun diğer bölgelerini de çalıştırır. Pilates’i ekipmanlı veya ekipmansız olarak yapabilirsiniz, ancak nasıl olursa olsun, hareketlerin yavaş, hassas ve nefes kontrolü çerçevesinde yapılması gerekmektedir.

Tıpkı Yoga’da olduğu gibi esneklik kazanma, denge ve doğru duruş gibi faydaları olmakla birlikte diğer geleneksel egzersiz biçimlerine kıyasla yaralanma riski de daha azdır.

Pilates antrenmanları çoğunlukla mat tabanlıdır, bu yüzden kişisel uygunluk seviyenize göre uyarlanabilir ve bu nedenle hem yeni başlayanlar hem de ileri seviye pilates uygulayanlar için idealdir.

(Cadillac/Trapeze Table, Reformer, Wunda Chair, Ladder Barrel, Spine Corrector, Magic Circle) veya ekstra ekipmanlar kullanarak, yapılan pilatesin seviyesi ve çeşitliliği arttırılabilir.

Fakat bu ekipmanların uzmanlar kontrolünde kullanılmaması durumunda, istenmeyen yaralanmalar ortaya çıkabilmektedir.

Yeni Başlayanlara Pilates İçin 10 Tavsiye!

  1. Kendinize bilgili ve donanımlı bir pilates eğitmeni bulun.

Pilates inceliklerini öğrenmek için deneyimli bir eğitmen şarttır. Hangi egzersizin nasıl yapıldığını ve nasıl hissettirdiğini etkili bir şekilde gösterebilir ve bununla birlikte kişisel ihtiyaçlarınıza uygun programlar hazırlayarak, pilates deneyiminizi en üst seviyeye ulaştırabilir.

  • Gerçekçi olun ve pozitif düşünün.

Başlangıçta, Madonna (Ciddi bir pilates sever) gibi bir vücuda ulaşmayı hayal edebilirsiniz, ancak bulunduğunuz yerden başlamalısınız. Olumlu düşünme önemlidir ve hedefi belirleyecek bir bakış açısına sahip olmak faydalıdır. Vücudunuzun güçlü ve zayıf yönleri ile ihtiyaçları konusunda kendinize karşı dürüst olun ve eğitmeninizden gerçekçi hedefler için yardım isteyin.

  • Sabırlı olun.

Pilates ile sonuçlar ancak düzenli ve disiplinli bir çalışmayla elde edilebilir. Hedeflerinize ulaşmak için Pilates uygulamanızda sabırlı ve daima disiplinli olmanız gerekir. Bazen size en zor gelen egzersizler sizin için en iyi ilaç olabilir, bu yüzden pes etmeyin.

  • Bedeninizin sınırlarını “çok fazla” zorlamayın.

“Acı yoksa, kazanç yoktur” kesinlikle Pilates’e uygun bir söz değildir ve acı veren bir egzersiz olursa o egzersize devam etmemelisiniz. Bazı sızıların sebebinin, vücudunuzu yeni şekillerde çalıştırmanın bir yansıması olması muhtemeldir, ancak vücudunuzu dikkatle ve disiplinle çalıştırırken mutlaka bedeninizden gelen sesleri dinleyin!

  • Kişiselleştirin.

Günlük yaşamınızla ilgili alıştırmalar (oturmak, çömelmek gibi) ve Pilates tavsiyelerine göz atın ve bunları uygulayın. Pilates, sakatlığı veya sırt ağrısını önleyebilecek egzersizleri yapmanın yollarını öğretir ve bilgisayarın önünde saatlerce oturmaktan kaynaklananlar gibi, vücudun sık görülen modern sıkıntılarının neden olabileceği sorunları giderir. Eğitmeninizden yaşam tarzınız veya sağlık sorunlarınızla ilgili ipuçlarını isteyin.

  • Zaman ayırın.

Pilates için kendinize düzenli olarak biraz zaman ayırın. Cep telefonunuzu kapatın ve kendiniz için düzenli olarak biraz zaman ayırmaya çalışın. Günün geri kalanında kendinizi daha rahat ve ferah hissetmenize yardımcı olabilir.

  • Alan oluşturun.     

Eğer evde pilates yapıyorsanız, kendinize bir alan oluşturun. Pilates yapmak istediğinizde sürekli olarak dağınık bir ortamda bir şeyleri değiştirmek zorunda kalırsanız, bu sizin uygulama sürenizden çok daha uzun süre alır, karmaşanız konusunda endişeli hissetmenize neden olabilir ve muhtemelen bazen pratik yapmaktan vazgeçirir! Pilates daha dingin bir zihin durumu geliştirmeyi hedefler. Evinizde egzersizleri rahatça uygulayabileceğiniz, egzersize başlamadan önce çok fazla organizasyon gerektirmeyen ferah bir alanın olduğu bir yer yaratmaya çalışın.

  • Kendinize özgü bir rutin oluşturun.

Bir rutine sahip olmak faydalıdır.

a) Hatırlaması daha kolay olduğu için,

b) İlerlemenizi hissedebilip, ölçebildiğiniz için,

c) İlerledikçe ekleme yapabileceğiniz içi. Daha fazlasını da öğrendiğiniz şekilde uyarlayabilirsiniz. Mobilite için üç egzersiz, güç için de üç egzersiz seçip, bunları gerçekten doğru bir şekilde uygulamak için bir saat ayırmanızı öneriyoruz.

  • Yavaş olun.

Pilates yavaş ve akıcı bir egzersizdir, hızlandırmak onu daha iyi hale getirmez. Aslında bir egzersize daha fazla zaman ayırmak muhtemelen biraz daha zorlu hissettirmesine ve etki seviyesini arttırmasına neden olur.

  • Egzersiz süresince yüksek bpm içeren müzikler dinlemeyin.

Pilatesi uygularken en önemli nokta, nefes alışverişiniz ile bedeninizin pilatesin ritmiyle hareket etmesidir. Bu senkronizasyonu bozacak müzikleri tercih etmeyin, olabildiğince sakin ve dingin müziklerle egzersizinizi uygulayın. Biz ise müziği tamamen kapatmanızı tercih ederiz.

Dart Training House Ekibi