Pilates Boy Uzatır mı?

Pilates; Reformer ve Mat Boy Uzatır mı?

Sağlık için egzersizin önemi; hareketsiz yaşamın bireylerde sebep olduğu metabolik rahatsızlıklar, omurga rahatsızlıkları ve duruş bozuklukları, kalp damar rahatsızlıklarının önüne geçmektir.  Bu noktada tüm gün masa başında oturarak çalışan, hareketsiz bir yaşam sürdüren bireylerde genellikle postürel bozukluklar görülmektedir.

Joseph Pilates tarafından, birinci dünya savaşı sırasında kasları güçlendirmek, Esnekliği arttırmak ve vücudun genel sağlığını iyileştirmek amacıyla geliştirilmiş bir egzersiz sistemidir.  Gövde merkezindeki kaslarının kuvvetini arttırmak, esneklik kazanmak ve duruş bozuklukları için uygulanan bir sistemdir. Sistemin amacı, derin sabitleyici kasları aktive ederek gövde merkezini hedef alan ve omurga çevresinde ki en küçük kasların kuvvetlenmesini sağlar.

Özellikle 10-15 yaş grubu sporcularda gelişim dönemi antrenmanlarında eklenen pilates, sporcuların denge, sıçrama, kuvvet, esneklik, patlayıcı kuvvetlerinde olumlu etki sağladığı gözlenmiştir.  Günümüz çalışma koşullarında tüm gün bilgisayar başında çalışmak zorunda olan bireylerde postürel bozukluklar, bel ,boyun ve sırt ağrıları yoğun olarak görülmektedir. Ağrıların yerini hareketsiz yaşam ve yanlış postür zamanla fıtık,boyun düzleşmesi ,kamburluk gibi rahatsızlıklara bırakmaktadır.

Önemli bir noktaya değinmeden geçmeyelim! İleri derece skolyoz, bel ve boyun fıtığı olanlar, osteoporozlular ve hamileler riskli durumlarda mutlaka kontroloji eğitimi de almış uzman bir fizyoterapistten destek almalıdır. Tedavi süreci tamamlandıktan sonra süreç hareket profesyonelleri ve biz egzersiz uzmanlarına bırakılmalıdır.

Hamilelik ve güvenli egzersiz nasıl olmalı? yazımızı da mutlaka okumalısınız.

Amerika Birleşik Devletinde  yapılan araştırmada 2016 yılında yaklaşık 9 milyon bireyin her hafta düzenli bir şekilde pilates egzersizlerine katıldığı belirlenmiştir.

Bireylerin düzenli olarak haftada 2 gün yapılan pilates egzersizleri, iş performanslarında artış , ruhsal rahatlama, esneklik kazanma ve motivasyonlarında artışa sebep olmaktadır.

Kontroloji omurga sağlığınızı hedef alan bir sistemdir. Her yaşta bireyin uygulayabileceği bir sistemdir.

Gelişim dönemini tamamlamış bireylerde boy uzatması ile ilgili anlamlı bir çalışma olmasa da , gün boyu size ağırlık veren ve dağılan postürünüz için ve ilerleyen yaşlarınızda daha sağlıklı bir omurgaya sahip olmak istiyorsanız, egzersiz rutininizde mat reformer gibi sistemlere yer vermelisiniz.

Ilgım TÜRKAN

Pilates Eğitmeni

Atletik Performans Antrenörü