Koşmanın Mucizesi

Hareketsiz yaşamın alıp başını gittiği bu yıllarda, hareket hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olma zorunluluğunu korumakta. Zorunluluğun yaşam standardı haline gelmesi ve kendini keşfetme aşamasında aslında güzel bir keyfi var. İnsan bedeni uzun süre hareketsiz kaldığında fonksiyolleğini yitirip, birçok rahatsızlıkla yüz yüze kalıyor. Koroner kalp rahatsızlıkları, eklem deformasyonları, kolestrol, kanser, yüksek tansiyon, obezite , kas iskelet rahatsızlıkları gibi çeşitli rahatsızlıklara sebep olduğu bilinmektedir. Hareketsiz yaşamın beden ve ruh sağlığına olan zararı bilim insanları tarafından da kanıtlanmış bir gerçektir.

Hareketsizlik noktasında ilk yapılan eylem yürüyüştür. Herkesin çok kolay bir şekilde yaptığı bu eylem aerobik egzersiz sınıfında yer alır. Aerobik egzersiz; aerobik kapasite, büyük çizgili kas gruplarının aerobik metabolizmayla elde edilen enerjiyi kullanarak işe adapte olabilme kapasitesidir. Açık alanda yapmış olduğunu yürüyüş,jogging, bisiklet, koşu gibi egzersizler aerobik egzersiz sınıfında yer almaktadır. Tam da bu noktada biraz koşudan bahsetmek istiyorum;

  • Kendini sev ve ona güven: Kendine güven,  insanın hakkında olumlu ve gerçekçi tutumlarda olmasıdır. Son yıllarda yapılan araştırmalarda kendine güvenin fiziksel aktiviye ile ilişkisi gözlemlenmektedir. Beden algısı bu kadar gündemdeyken, seçenek bu kadar fazlayken yapılacak en kolay eylem sahile çıkıp koşmak olabilir.
  • Hastalıkların karşısında dur: Kalp damar sistemi için aerobik egzersizler vazgeçilmezdir. Konfor alanımızdan biraz çıkıp , kendimizi oksijenin vücudumuzdaki mucizesine bırakabilirizJ Düzenli arebik egzersiz yapan kişilerin metabolizma rahatsızlıklarına yakalanma oranı daha düşük olarak gözlemlenmiştir.
  • Depresif ruh haline son ver: Yapılan araştırmalarda  açık ortamda düzenli bir şekilde yürüyüş ve koşu egzersizleri yapan bireylerin depresyon puanlarının azaldığı gözlemlenmiştir.
  • Eğitmen önerisi: Koşmak ruhu özgürleştirmektir. En iyi koşu antrenmanı, kendini en çok aştığını hissettiğin antrenmandır. İster interval antrenmanı yap, ister jog at , istersen yürü, gün sonunda tüm bu aktiviteler kendini iyi hissedebileceğin bir eylem olacaktır. Ruh ve beden sağlığın için haftanın 3-4 günü aerobik egzersiz mutlaka yapmayı unutma 🙂

ILGIM TÜRKAN

EGZERSİZ UZMANI

PİLATES EĞİTMENİ