Evde Yoga Nasıl Yapılır

Evde Yoga Nasıl Yapılır?

Meditasyonun en önemli parçalarından olan yogayı evinizdeyken ve tek başınıza yapabilirsiniz. Bunun için püf noktalarını bilmeniz gerekiyor. Makalemizin devamını okuduğunuzda ihtiyacınız olacak tüm bilgilere detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Yogaya başlarken ihtiyacınız olan iki şey vardır. Bunlardan ilki yoga mat’ı ikincisi ise eğitici yoga videolarıdır.  Bunları ayarladıktan sonra ise dikkat etmeniz gereken hususlar var.

Evde Yoga Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli!

Yoganızı bundan sonra rutin bir hale getirmeniz gerekiyor.  Bunun için evinizde uygun bir yer belirleyin ve matınızı oraya serin. Sessiz bir yer olması önemli. Zemin seçerken sert olan bir yer tercih edin bunun içinde parke idealdir. Çünkü yumuşak bir zemin sakatlığa neden olabilecektir. Rutin yoga zamanınızı belirlerken evde kimsenin olmadığı ya da evin en sessiz olduğu saatleri tercih etmelisiniz. yoga yaparken motivasyon önemli olduğundan dolayı mum yakabilir ve ışıkları kısabilirsiniz. Bu sizin ortama odaklanmanızı kolaylaştıracaktır. Yoga yaparken ihtiyacınız olan tüm malzemeler elinizin altında olsun. Yanınızda bir şişe su ve havlunuz olsun. Çünkü ara verdiğiniz zamanlarda terinizi silmek ve uzağa gitmenizi de engellemiş olursunuz. Yoga hareketlerine başlarken öncelikli olarak esneklikle başlanmalı güç gerektiren hareketlere daha sonrasında geçilmelidir. Evinizde yoga yaparken buna dikkat etmeniz gerekir. Yogaya küçük zaman aralıklarıyla başlayın 10–15 dakikalık başlangıçlar yeterli olacaktır. Yetenekleriniz geliştikçe süre biraz daha uzatılabilir.

Hangi Yoga Hareketleri ile Başlanır?

O gün yorgun olabilirsiniz bunun için dinlendirici hareketlerle başlamalısınız. Kendinizi enerjik hissettiğiniz günlerde tempo artabilir. Genelde insanlar sabah enerji verici yoga hareketleri gece ise dinlendirici yoga hareketlerini tercih ederler.

Evde Yoga Yapmak İçin Motivasyon?

Motivasyonun en önemli parçası düzenli olmaktır. Bunun içinde rutininizi asla bozmayın. Şu an kaçta yatıyorsanız 15 dakika öncesinde yatın çünkü sabah 15 dakika vakit ayırmanı gerekiyor.  Yogada yaratıcılık önemli bir konudur. Bunun için önce neye ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Çünkü neye ihtiyacınız olduğunu bilirseniz motive olmanız da daha kolay olacaktır. Rutini oluşturmanın en iyi yolu ise aile üyeleri ya da arkadaşınızla yapmaktır. Eğer tek başınıza bir yoga rutini oluşturmakta zorlanıyorsanız Dart Training House size yardımcı olacaktır 🙂