Düzenli Egzersiz Uyku Kaliteni Arttırır!

Düzenli Egzersiz Uyku Kaliteni Arttırır!

Düzenli egzersizin birçok faydası olduğunu biliyoruz. Peki rahatlamana ve daha iyi uyumana da yardımcı olabileceğini biliyor musunuz?

Evet doğru duydun. Egzersiz veya fiziksel olarak aktif olmak, daha sağlam ve dinlendirici bir uykuya destek olabilir. Uyku kalitesi ve egzersiz üzerine yapılan çalışmalarda genel olarak genel olarak, zayıf uykuya kalitesine sahip bireylerin, uyku şikayeti olmayan benzer bireylere göre daha az aktif olduğunu bulmuş.

Teorilerden biri egzersizin stres seviyelerini azaltarak uyku kalitesine destek oluşudur. Stresin uykuya dalış ve kesintisiz uyku da olmak üzere, uyku problemlerinin yaygın bir nedeni olduğunu biliyoruz. Egzersiz doğal yollardan mutluluk hormonu salgılanmasını artırarak ve stres seviyelerini azalarak, ansiyete ve diğer duygu durumu bozukluklarının azalmasına yardımcı olur.  Ve buna bağlı olarak da fiziksel aktivite, derin uykuda geçirdiğin süreyi ve fiziksel olarak onarıcı uyku fazını artırır. Derin uyku bağışıklık fonksiyonunu güçlendirmeye, kalp sağlığını desteklemeye ve stres ve anksiyeteyi kontrol etmeye de yardımcı olur.

Egzersizin uyku üzerindeki inceleyen bir çalışmada haftada 150 dakikalık orta ve şiddetli aktivitenin uyku kalitesinde % 65’e varan bir iyileşme sağlayabildiğini gösterilmiş. 17 kişi üzerinde yapılan başka bir çalışmada ise 16 hafta boyunca yapılan fiziksel aktivitenin daha uzun ve derin uykuya yardımcı olabileceği bulunmuş. Bu kişiler aynı zamanda gün içinde kendilerini daha enerjik hissetmişler.

Kaç saat uyuyorsun?

Egzersiz derin uykunun yanı sıra uyku süresinin uzamasına da yardımcı olur. Teorilerden ikincisi de bu; fiziksel olarak aktif olmak veya egzersiz yapmak gün içinde enerji harcamana sebep olur ve bu durum da gün sonunda yorgunluğu atma, dinlenme ve uyuma ihtiyacı doğrurur. Araştırmalar düzenli egzersizin uyku kalitesinin yanı sıra uyku süresini artırmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Uykuda geçirdiğin sürenin ne kadar önemli olduğunu mutlaka duymuşsundur. Düzenli uykunun, beslenme ve vücut ağırlığınla da ilişkili. Geç saatte uyumak veya kronik uykusuzluk, sağlıksız besin tercihlerini artırabiliyor ve besin tüketimiyle beraber kilo alımını tetikleyebiliyor. Hatta, yapılan başka bir çalışmada günde 6 saat uyuyanların bel çevreleri, 9 saat uyuyanlardan 3 cm daha fazla bulunmuş. Günde en az 6-8 saat uyumaya özen göster.

Uykuya geçişi kolaylaştır

Bazı besinler uykuya geçişi zorlaştırır, bazıları ise kolaylaştırır. Uyku sorunu yaşıyorsan özellikle akşam saatleri kafein içeren besin alımını sınırlamayı unutma. Yüksek yağ, şeker ve baharat içeren besinlerden kaçın. Süt, muz, badem gibi besinler magnezyum minerali ve triptofan adlı aminoasit içerikleriyle uykuya geçişi kolaylaştıran besinler arasında yer alırlar. Journal of Research ve Medical Sciences’ın yaptığı bir araştırmaya göre yatmadan önce magnezyum tüketmenin uykusuzluk sorunu olan bireylerin uyku kalitesinde pozitif bir etki yaratıyor ve sabah yataktan kalkmayı kolaylaştırıyor.

Diyetisyen Betül Karakuş