Diyette Kaçamak Yapmaktan Korkmayın

Bu yazımda sizlere biraz güncel biraz eğlenceli biraz da içinizi rahatlatacak bir konudan bahsedeceğim. Danışanlarımdan en çok duyduğum şey ‘’Diyetimi bozdum, bütün bir hafta mahvoldu…’’ sözü oluyor…

Sakin olun… Diyet kelime anlamıyla ‘’yaşam tarzı’’ anlamına gelmektedir. Dolayısıyla sürekli olmadığı koşulda haftada 1 kez diyetinizi açabilirsiniz. Hatta çoğu zaman kilo verme veya kilo koruma süreçlerinde danışanlarıma tüm hafta diyetine yan danışanlarıma 1 günü serbest bırakıyorum. Peki sonuç?  Kilo artışı olmuyor hatta kilo kaybıyla geri dönüş oluyor. Buna bağlı olarak hem metabolizma aktifleşiyor hem de danışanlarımın motivasyonu artıyor. Ama bu şu demek olmuyor; ‘’İstediğinizi istediğiniz kadar tüketin…’’ Peki nelere dikkat etmeliyiz?

Güne bir fincan yeşil çay içerek başlayın ve ertesi gün bolca su içmeyi unutmayın!

Mutlaka kahve için. Olası kalp rahatsızlığınıza dikkat etmenizde fayda var. Çalışmalar günde 5 gram kafein alımının %30 kan akışının hızlandırdığı ve kalp damar sağlığının korunmasını sağladığı belirtiliyor. Aynı zamanda, kan dolaşımını metabolizmayı hızlandırdığı bilinmektedir.

Hafif egzersizler yaparak aldığınız kalorileri yakabilirsiniz. Bir spor salonu tercih ederek ya da zamanınız varsa kendi imkanınızla yapacağınız pilates egzersizleri benzeri egzersizler yapmak kalori yakım sürecini ve kendinizi toparlama sürecinizi hızlandıracaktır.

İşte en önemli nokta değişim tabloları. Burada da önemli olan hangi besinin hangi değişim tablosuna girdiği. İşte sizler için birkaç örnek:

 

1 tane cheeseburger = 2 dilim ekmek + 2 tane köfte + 2 tatlı kaşığı yağ

2 tane çiğ köfte = 1 dilim ekmek

1 tane simit = 4 dilim ekmek + 1/2 tatlı kaşığı yağ

2 top dondurma = 1 su bardağı süt + 1 porsiyon meyve

1 kase sütlü tatlı = 1 su bardağı süt + 1 porsiyon meyve + 1 dilim ekmek

1 duble rakı = 2 dilim ekmek

50’lik bira = 3 dilim ekmek

 

Peki bunlar ne demek oluyor? Bu gibi besinleri tükettiğiniz zaman diyetinizden bunlara denk gelen öğünleri gün içerisinde tüketmeyerek diyetinizi dengeleyebilirsiniz. Şunu da belirtmeliyim ki besin değerleri, emilimleri ve metabolik yolakları farklılık gösterebilir.

Ertesi gün dengelemek sürecin bir parçası

Mesela bir gün önce arkadaşınızın doğum günü davetindesiniz. Alkol aldınız, yemek yediniz üzerine de 1 dilim o hayır diyemediğiniz pasta… Ertesi gün tüm öğünü dengelemek için kahvaltı ile başlayabiliriz… Kahvaltıda yulaf değil yumurta tüketmek daha sağlıklı olacaktır. Örnek protein kaynağı olan yumurta, içerisinde bulunan sistein aminoasiti ile alkolün yıkıcı etkisine sebep olan asetaldehit maddesini yok eder. Dolayısıyla yumurta, peynir ve beraberinde bol yeşillikle yapacağınız bir kahvaltı, sizin gün içerisindeki öğün ve porsiyon kontrollerinizi sağlayacaktır. Diğer öğünlerde bol su tüketmek, gün içerisinde karbonhidratı kısıtlamak ve akşam yemeğinizde yine protein yönünden zengin besinlerle beslenmek en doğru yol olacaktır.

Hareket şart!

Hareket size sadece kilo kaybettirmez… Spor salonları veya kendi imkanınızla yaptığınız egzersizler esnasında salgılanan endorfin kişinin kendisini iyi hissetmesine ve doğru nefes ile hafızanın güçlenmesine olumlu etki sağlar. Washington Üniversite’sinden yapılan bir çalışmaya göre, düzenli bir biçimde spor yapanların Alzheimer’a yakalanma ihtimalinin %38 azaldığı görülmüş. Bir diğer çalışmada ise günde yarım saat yürümenin, depresyonu önlediği belirtiliyor. Dolayısıyla diyetinizi dengelemek için yaptığınız antrenmanın size kilonuzda çok daha fazlasına etki sağlayacaktır.

Unutmayın mucizevi diyet veya besin yoktur. Dolayısıyla diyet süresince motivasyonunuzu sağlamak için mutlaka bir diyetisyen ve antrenör ile çalışmak sizi her zaman çok daha sağlıklı kılacaktır. Hayatta her şey dengede ilerler. Siz kararlıysanız; biz hazırız.

 Dart Training House Ekibi