Çocuğumu Neden Yüzmeye Başlatmalıyım?

2013 yılının şubat ayından bu tarihe kadar süre gelen bir yüzme antrenörlüğü maceram var. Kaç tane çocuğa yüzme öğrettim ya da kaç tane çocuğu yarışlara hazırladım bilmiyorum. Bu zaman zarfı boyunca en çok aldığım soru ise “Hocam çocuğumuzu kaç yaşında yüzme kursuna yazdırmalıyız” ya da “Ne yaparsak çocuğumuz yüzücü olur?”

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki yüzücü olunmaz yüzücü doğulur çünkü yüzme branşı gerçekten yetenek gerektiren bir branştır.

Şimdi ise asıl konumuza geri dönelim isterseniz.

“Neden yüzme branşı ve çocuklarımız kaç yaşında yüzme öğrenmeye başlamalı?”

Yüzme branşını diğer branşlardan ayıran en büyük özelliği eklemlerimize yük binmeden saatlerce spor yaptığımız tek branş olması. Yatay pozisyonda yüzdüğümüz için özellikle diz eklemlerimize yük binmiyor ve böylece ilerleyen yaşlarımızda eklem sakatlıklarıyla karşılaşma riskimiz azalıyor.

Yüzme esnasında tüm vücut aynı anda senkronize bir biçimde çalışıyor ve böylece her bir kas eşit oranda gelişiyor. Özellikle sırt, göğüs ve kol kasları yoğun bir şekilde çalışırken karın ve bacak kasları da güçleniyor.

Yüzmenin en önemli faydalarına değinecek olursak en başta;

Yüzme sporu yapan çocukların kas ve kemik yapılarının diğer çocuklara göre daha hızlı gelişmesinden dolayı boy uzamalarının da daha hızlı ve daha fazla olması gelir.

Yüzme:

  • Çocukları kalp rahatsızlıklarına karşı koruyor.
  • Metabolizmayı hızlandırdığı için obezite rahatsızlığını önlüyor.
  • Motorsal becerileri arttırıyor.
  • Zihni dinç tutuyor.
  • Doğru nefes alış-veriş tekniğiyle yüzüldüğünde akciğer kapasitesini arttırıyor.
  • Nefes darlığı, alerjik astım gibi rahatsızlıkların etkisini en aza indiriyor.

 

Aslında yüzmeye başlama yaşı diye bir şey yoktur çünkü çocukları doğduğu günden itibaren havuza sokup onları çeşitli materyallerle suyun üstünde kalmaları için eğitebiliriz.

Benim üç buçuk yaşında su üzerinde durabilen birçok öğrencim var.

1-4 yaş aralığındaki çocukları değişik materyallerle suyun üstünde kalmaları için eğitebilir ve bunun yanı sıra çocuklara doğru ayak vurmayı, doğru şekilde nefes alıp-vermeyi öğretip suyun üstünde kalmalarını sağlayabiliriz.

4-5 yaş grubu ise artık komut almaya başlar ve onlara doğru komutlarla doğru teknikleri öğretebiliriz.

Amerika’da yüzmeye kurbağalama tekniğinden başlanırken birçok ülkede serbest teknikten başlanır. Bunun nedeni ise kurbağalama branşının ayak tekniği gerçekten doğuştan gelen bir yetenektir ve herkesin doğru teknikle ayak vurması çok çalışmayı gerektirir.

Unutmayalım ki çocuğumuzu bir branşa yönlendirirken illa yüzücü ya da illa futbolcu olsun diye yönlendirmek yerine çocuğumuza öncelikle onun sağlığı ve gelişimi için spor yaptığını anlatarak onu spor yapmaya teşvik edelim. İşte o zaman çocuğumuzu hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak spor yapmaya adapte edebilir ve sporun sürekliliğini sağlarız.

 

Bir de 4-6 yaş grubunda ne önemli derseniz, çocuğunuza ‘’Yarın yüzme dersin var’’ dediğinizde gelen tepki “Hayır” deyip ağlamak yerine “Oley!” oluyorsa doğru hocadasınızdır demektir…

 

Ülkü EŞİYOK

Bireysel Antrenör