Biraz Ara Vereyim Sonra Diyete Başlayacağım…

Yazıma başlamadan önce diyetin kelime anlamını sizlerle paylaşmak isterim. Diyet yaşam biçimi anlamına gelmektedir. Dolayısıyla yaşam tarzı olması gerekilen bir konunun hayatınızda ara verebileceğiniz bir aşamada olmasının pek sağlıklı olamayacağını bir diyetisyen olarak belirtmek isterim.

Peki hayatımın sonuna kadar diyet mi yapacağım?

Kabul diyet biraz soğuk, mesafeli ve ürkütücü olan bir kelime haline gelmiş olabilir. Ama ona bir şans verin derim. Şimdi diyeceksiniz ki Öykücüğüm nerde bilimsel araştırmaların, terimlerim, çalışmaların. Bu yazım sizlere biraz motivasyon biraz cesaret biraz da doğru bilinen yanlışlar için rehber olsun istedim.

Diyet sürecine başlarken kendinize hedef belirlemek en doğru başlangıç olacaktır. Ama kilo vereceğiniz rakamı bir süreyle sınırlandırmak veya süreci hızlandırmak içi düşük kalorili diyetler sizin motivasyonunuzu ve sürdürülebilirliğiniz etkileyebilmektedir. Çünkü herkesin metabolizma hızı, aktivite seviyesi, sahip olduğu rahatsızlıklar farklıdır. Bu durumda sizin kilo verme hızınızı etkilenebilir.

İlk 2 hafta çok iyi kilo verdim sonrasında kilo vermem durdu…

Neden mi?

Sakin olun gayet normal bir durum… Bu sürece plato dönemi denmektedir… Yani diyet sürecinizde kilo verme hızınızın yavaşlaması veya durmasına plato dönemi denmektedir. Genellikle bu durum diyetin 7. İla 10. haftasında  meydana gelmektedir. Aslında bu size metabolizmanızın ufak bir sinyali olabilir. Yapacağınız motivasyonunuzu kaybetmeden beslenme düzeninizi gözden geçirerek yola devam etmek. Muhtemelen aynı beslenme düzeni ve sistemi ile yaşamınıza devam ediyorsanız bu dönemi yaşamanız çok normal.  Yapılan değişimlere rağmen kilo vermeye karşı bir direnciniz söz konusuysa yaptıracağınız bir kan tahlili ile uzman yolumu almanızda fayda var.

Kilo verme süresinde yağ oranınız artıkça kilo verme hızınızda artmakta; yağ oranınız düştükçe kilo verme hızınız da düşmektedir. Bu tamamen doğru orantılı ve sağlıklı bir süreçtir.  Kilo vermenizde ki amaç ileri yaşlarınızda daha sağlıklı ve konforlu bir hayatken; ayna da ki görüntünüz en büyük motivatörünüz olmalıdır.

Ömür boyu bir liste ile diyet yapamazsınız

Diyet sürecine başlarken asıl amacınız verdiğiniz kilonun yağ ağırlıklı olmasıyken; kas kitlenizi korumak olmalı. Bu süreçte şunu unutmayın ne kadar hızlı kilo verirseniz o kadar hızlı kilo alırsınız. Yani amacınız kalıcı bir şekilde kilo vermek olmalı. Bunun içinde mutlaka ideal kilonuza ulaştıktan sonra koruma diyeti ile süreci sonlandırmak.  Eğer ki olmanız gereken kiloya inemeden diyeti keserseniz üzgünüm ama  emeklerinizin ve sağlığınızın olumsuz yönde etkilenir.  Tüm bu noktalarda diyeti sürdürebilir kılmak için tek düze diyet listelerinden sıyrılıp, dengede yaşamak için sürdürülebilir olmasına; ardından koruma diyetlerinde hayatınızda eziyete değil keyif dönen bir programın, değişimlerle desteklemeliyiz. Böylelikle plato sürecini yaşamamış oluruz.

Sizlerle beslenmenin daha sürdürülebilir olması için ve plato dönemde destek almak ve bilgi almak isteyenlere her zaman elimden geldiğince destek olmak isterim.

Sevgiyle

DYT. Öykü Yıldırım