Alkolün Ertesi Gün Beslenmemizde Nelere Dikkat Etmeliyiz?


Özel günlerde, kutlamalarda en çok karşılaşılan sorunlardan biri alkol aldıktan sonra beslenmemizi nasıl dengeleyeceğimiz. Öncelikle her besin öğesinde olduğu gibi alkolde de kontrolü sağlamamız gerekiyor ve olası sağlık sorunumuz varsa seçeceğimiz alkole ve miktarına ekstra dikkat etmemizde fayda var. Alkol kan şekerinde hızlı dalgalanmalara sebep olmaktadır. Dolayısıyla ertesi gün bütün öğünlerinizi etkilemesi kaçınılmaz olabilir.

Peki bunun için ne yapmalıyız?

  1. Asla aç karnına alkol almayın!

Aç karnına alınan alkol kan şekerinin düşmesiyle öğünlerinizi planlamada sıkıntı yaşamanıza neden olabilir. Dolayısıyla alkollü davetlerden 1-2 saat önce protein içeriği yüksek bir ara öğün yapmaya çalışın.

  1. Ertesi güne güzel bir kahvaltı ile başlayın

Örnek protein olan yumurta, içerisinde bulunan sistein aminoasiti ile alkolün yıkıcı etkisine sebep olan asetaldehit maddesini yok eder . Dolayısıyla yumurta, peynir ve beraberinde bol yeşillikle yapacağınız bir kahvaltı, sizin gün içerisinde ki öğün ve porsiyon kontrollerinizi sağlayacaktır.

  1. Dehidrasyonu maden suyu ve muz ikilisi ile önleyin

Alkol aldığınız zaman çok sık tuvalete gitme ihtiyacı duyarsınız. Bunun sonucunda vücutta su ve potasyum kaybı meydana gelebilir. Eğer ki böbrek ve hipertansiyon riskiniz yoksa ertesi gün içeceğiniz bir şişe maden suyu ve beraberinde 1 tane muz ile potasyum;  2-3 litre su ile de sıvı kaybınızı önleyebilirsiniz.

  1. Bitter çikolata mucizesi

Araştırmalar, alkol sonrası kakao oranı yüksek çikolataların antioksidan etkisinden  damarları rahatlattığını belirtiyor.

  1. Ertesin gün mutlaka bir ara öğününüz ceviz olsun

Ceviz, omega 3 ve B vitamininden zengin karaciğer dostu yağlı bir tohumdur. Alkolün karaciğerde yarattığı etkiden dolayı ertesi gün beslenmenize mutlaka 1 tam ceviz eklemeyi unutmayınız.

 

                                                                                               Dyt. Öykü Yıldırım